תפריט

בס

בס"ד

 

דם ודמוקרטיה -  לזכר יצחק רבין

חשון – תשע"א

 

אל תשלח ידך אל הנער, מצווה אלהים את אברהם, וכדי שהדבר יהיה ברור מעל כל ספק, הוא צועק אליו, אברהם – אברהם! ואולי אפילו מתחנן ואמור, תגיד אתה לא מבין שבסך הכול, אני פשוט מנסה להראות לך מה החולשה של האדם – המחשבה! או יותר נכון, חוסר המחשבה בטרם תרים את המאכלת לשחוט, חוסר המחשבה כשאתה בטוח שחושבים בשבילך! אז דע כי לא לשם כך בראתי בן אנוש, ונתתי בו דעת ותבונה להשכיל ולהבין, וכי מותר האדם מהבהמה – אין?

 אם רטיה יעטה האדם על פניו, יגלה במהרה כי הוא מובל כבהמה לכר, ושם כידוע "כל דאלים גבר" שהרי טרם הגיע העת של "וגר זאב עם כבש" וכסיל הוא מי שלא חושש! לכן אל לו להתפלא כי בדם קר יובל לפני המאכלת, שהרי " על דאטפת אטפוך " ואם תמצא נחמה פורתא בהמשך העיון, אז דע כי גם "סוף מאטפיך יאטפון".

 מי הוא זה אשר "יצחק" אם בעניו  מותר משמעו מופקר, איש הישר בעניו יעשה, הוא פתח לכל צר ומתנשא.לכן  אמור לו איש יקר התבונן בבקשה בערך זה המוזר: " דמוקרטיה.." מילה כה יקרה, אך בה בעת היא גם ענייה! כן, יש דמוקרטיה יקרה – כאשר היא באה במשורה, כאשר היא אסורה, בחבלי החוק והמשרה, די לו לאדם ב"קרט" שלה, שאם תרבה זו המילה, תיגדש בוודאי הסאה. כאשר השימוש בה הוא ללא פירוק ועיוות הצורה. אזי תהייה לכולם הברכה והרווחה. אך ענייה היא, כאשר תתפורר זו הצורה, תגלה מיד כמה צרה צרורה יכולה להכיל מילה יקרה!

דם, דמו, דמ קר, רטיה. כל מילה יכולה לעורר בחילה, בעיקר כאשר היא מסתתרת בערך נעלה, לכן אל תשלח ידך, היא לא רק בקשה ואזהרה, היא הערך שמוביל את החברה, אל תשלח ידך אל הנער. כי דמו יזעק בשער, לא ינוח גם אם תשים מסיכה ורטיה, שהרי מיד תגלה כי לא מקשה אחת היא עשויה, דרך הסריגים תגלה כי הדם לא קר, הוא רותח והוא כל כך מוכר, לכן אל תשלח ידך אל הנער

 

יב חשון תשע"א

אלעזר בן שושן

חזרה לדף הראשי - פרשת השבוע

דף הבית

דבר המנהלת

ספר מחזור 2016

ההיסטוריה של רוגוזין

האמנה הבית ספרית

תקנון ביה"ס תשע"ט

זכאות לתעודת גמר

עיקרי המשמעת

לוח צלצולים

לוח חופשות תשע"ט

פעילויות ואירועים

למידה בשעת חירום

כתבות ופרסומים

ספריית רוגוזין

פרשת השבוע

קיר הזיכרון

המסע לפולין תשס"ח

המסע לפולין תש"ע

המסע לפולין תשע"א

המסע לפולין תשע"ז

לתלמידים

מקצועות הלימוד

עיתון ביה"ס

צוות היועצים

מערכת שעות תשע"ט

לוח מבחנים

מועדי בגרויות

מאגר משימות אוריינות

שיעורים פרטיים חינם

מסך חכם

תמונות מארכיון קרית גת

חינוך פיננסי

למורים

שולחן עבודה אורט

משחוק בהוראה

חלופות בהערכה

כלים דיגיטליים

השתלמויות במודל

תוכניות עבודה

להורים

מדריך שומרי מסך

הנחיות בעקבות גל הטרור

שירותי בריאות לתלמיד

תקנות תעבורה

חוברת הדרכה להורים

קישורים

דואר מורים ותלמידים

תקשוב ואינטרנט באורט

ציוני בגרות


צור קשר