תפריט

למה כימיה?

קישורים:

מקום שני בתחרות ארצית בכימיה - תשע"ה

תלמידי כיתה יא' באורט "רוגוזין"   אפללו אפק,  ניסנוב מלני,   פוליצר אדווה  ושריקר שלי   זכו במקום שני בתחרות  ארצית של סירטונים  בפרויקט "כימיה, תעשיה  וסביבה  בראי החברה  והפרט"

סרטון  "חול הקסם" :

רקע מדעי לנושא  הסרטון:

 חול יבש, הינו חול אשר מצופה בחומר הידרופובי. גרגרי החול הללו נמשכים זה לזה על ידי קשרי ואן דר ואלס ולא מאפשרים כניסת מים בין גרגרי החול (בדומה להצמדה הידרופובית בחלבונים). כאשר מוצאים את החול מהמים הוא נשאר יבש לחלוטין.

החול ההידרופובי שמיוצר בארץ מחכה תופעות טבע הידרופוביות כמו עלי צמחים הידרופוביים שהמים מתגלגלים מהם מבלי להרטיב את העלה – תופעה אשר מכנים "אפקט הלוטוס", או נוצות של עופות מים אשר אינן נרטבות כאשר הציפור צוללת במים ויוצאת כמעט יבשה.

גרגרי החול מצופים בדבק הידרופובי ממשפחת האספלט. לדבק קשורים גרגרי אבקה ננומטרים. השילוב הנ"ל יוצר טקסטורה שאינה מאפשרת למים להיאחז בשטח הפנים של גרגרי החול.

 

 

כנס הכימיה לתלמידים באשכול הפיס קרית גת

ב-19 בדצמבר התקיים באשכול הפיס אירוע חדשני ומרגש – כנס לתלמידי מגמת הכימיה מהעיר ומסביבתה. באירוע נטלו חלק 160 תלמידים מ-10 בתי-ספר ובהם 4 בתי-ספר מקרית גת, 3 בתי-ספר אזוריים ו-3 בתי-ספר קיבוציים.

הכנס התנהל ככנס מדעי לכל דבר. בזמן ההתכנסות והרישום קיבלו התלמידים כיבוד קל וכן חוברת ובה לוח הזמנים המתוכנן ותקצירי כל ההרצאות, וכן תג שם הכולל גם את סמל בית-הספר וזאת כדי לאפשר תקשורת קלה יותר בין המשתתפים.

במושב הפתיחה, לאחר דברי ברכה מפי הגברת ציפי בן-טולילה, מנהלת ביה"ס "אורט רוגוזין”, שמעו התלמידים הרצאה מרתקת ומפתיעה מפי ד"ר סרחיו ברוידו בנושא עקרונות כימיים של הבישול המולקולרי. התלמידים זכו גם להתנסות, כלומר, להכין ולטעום מפירות הבישול המולקולרי עליהם שמעו בהרצאה, בשולחנות רחבים שנפרשו עבורם.  בין השאר הכינו הילדים "קוויאר" המבוסס על מיצים טבעיים או קולה, "רביולי" יוגורט המבוסס על אריזת יוגורט במעטפת ג'לי שקופה שניתנת למאכל, וספגטו – ספגטי שאורכו מעל מטר ועשוי ממיצים טבעיים ללא קמח וגלוטן.

במושב הסיכום שמעו התלמידים הרצאה נוספת מפי ד"ר רון בלונדר, מהמחלקה להוראת המדעים במכון וייצמן, בנושא ננוטכנולוגיה, שהוא אחד מחודי החנית של המחקר הכימי העכשווי. בהרצאתה הזכירה ד"ר בלונדר את היישומים הננו טכנולוגיים בחיי היומיום, כגון שילוב ננו-גבישים בגרביים למניעת היווצרות פטריות וריח רע, וכן יישומים רפואיים חדשניים לזיהוי וטיפול בגידולים סרטניים וכמו-כן, התייחסה לשימושים עתידיים שנמצאים בפיתוח כגון ננורובוטים שיישמשו לצחצוח שיניים, להזנת העור ועוד.

 החלק המרגש והמפתיע ביותר התרחש בין שני מושבים אלה. בחלק זה של הכנס התחלקו התלמידים לחמישה מושבים מקבילים בהם שמעו מספר הרצאות מפי עמיתיהם. התברר שלתלמידינו סקרנות ויכולת ללמוד בעצמם תכנים כימיים-מדעיים שמעבר לתכנית הלימודים ואף ללמד את עמיתיהם. בין ההרצאות המרתקות שנשמעו היו הרצאות על פיתוח קרם להגנה מנזקי השמש במעבדת הכימיה, על "ביו-דיזל" - הפקת דלק משאריות שמן, על תרופה בשם ”זום" המחליפה את הרטלין, על אפקט הלוטוס – אפקט מתחום הננו-טכנולוגיה שיכול לאפשר ייצור חלונות זכוכית דוחי מים.

כנסי כימיה שיתופיים לתלמידים היא יוזמה שצמחה בתום השתלמות דו-שנתית של מורים מובילים במכון ויצמן ע"י שני מורים, עדנה כהן ובעז הדס. הכנס של מחוז הדרום, שהתרחש השבוע בקרית גת, הוא מימוש היוזמה ע"י הגב' סופיה ליידרמן, רכזת הכימיה מביה"ס התיכון אורט רוגוזין ותיכון כפר-סילבר. הכנס אורגן לתפארת, תמכו בו חברת "אינטל" ועיריית קרית גת, שאף בירכה את באי הכנס בשלט חוצות מרהיב.

לסיכום הכנס אפשר להתרשם שכשנותנים לילדינו אתגרים הם נענים להם ועושים מעל ומעבר בחדשנות ובמצוינות. תלמידים ומוריהם שהשתתפו בכנס דווחו על שביעות רצון, עניין, וכייף. "נהנינו ללמוד כימיה בצורה לא שגרתית, עם ילדים שאנו לא פוגשים כל יום מבתי ספר אחרים, מפי מומחים ומתלמידים כמונו", סיכמו תלמידי הכימיה בתיכון "שלאון" בקרית גת, והוסיפו שהם מחכים כבר לכנס בשנה הבאה. 

צפו בשקופיות ממצגת הכנס:

 
 

 
רותי שטנגר

קרא כתבה בנושא טורניר כימי ארצי
 טורניר כימי ארצי

דף הבית

דבר המנהלת

ספר מחזור 2016

ההיסטוריה של רוגוזין

האמנה הבית ספרית

תקנון ביה"ס תשע"ט

זכאות לתעודת גמר

עיקרי המשמעת

לוח צלצולים

לוח חופשות תשע"ט

פעילויות ואירועים

למידה בשעת חירום

כתבות ופרסומים

ספריית רוגוזין

פרשת השבוע

קיר הזיכרון

המסע לפולין תשס"ח

המסע לפולין תש"ע

המסע לפולין תשע"א

המסע לפולין תשע"ז

לתלמידים

מקצועות הלימוד

עיתון ביה"ס

צוות היועצים

מערכת שעות תשע"ט

לוח מבחנים

מועדי בגרויות

מאגר משימות אוריינות

שיעורים פרטיים חינם

מסך חכם

תמונות מארכיון קרית גת

חינוך פיננסי

למורים

שולחן עבודה אורט

משחוק בהוראה

חלופות בהערכה

כלים דיגיטליים

השתלמויות במודל

תוכניות עבודה

להורים

מדריך שומרי מסך

הנחיות בעקבות גל הטרור

שירותי בריאות לתלמיד

תקנות תעבורה

חוברת הדרכה להורים

קישורים

דואר מורים ותלמידים

תקשוב ואינטרנט באורט

ציוני בגרות


צור קשר